Lorem Ipsum Nedir? Nereden Gelir?

Lorem Ipsum Nedir?

Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500’lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960’larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.

Nereden Gelir?

Yaygın inancın tersine, Lorem Ipsum rastgele sözcüklerden oluşmaz. Kökleri M.Ö. 45 tarihinden bu yana klasik Latin edebiyatına kadar uzanan 2000 yıllık bir geçmişi vardır. Virginia’daki Hampden-Sydney College’dan Latince profesörü Richard McClintock, bir Lorem Ipsum pasajında geçen ve anlaşılması en güç sözcüklerden biri olan ‘consectetur’ sözcüğünün klasik edebiyattaki örneklerini incelediğinde kesin bir kaynağa ulaşmıştır. Lorm Ipsum, Çiçero tarafından M.Ö. 45 tarihinde kaleme alınan “de Finibus Bonorum et Malorum” (İyi ve Kötünün Uç Sınırları) eserinin 1.10.32 ve 1.10.33 sayılı bölümlerinden gelmektedir. Bu kitap, ahlak kuramı üzerine bir tezdir ve Rönesans döneminde çok popüler olmuştur. Lorem Ipsum pasajının ilk satırı olan “Lorem ipsum dolor sit amet” 1.10.32 sayılı bölümdeki bir satırdan gelmektedir.

1500’lerden beri kullanılmakta olan standard Lorem Ipsum metinleri ilgilenenler için yeniden üretilmiştir. Çiçero tarafından yazılan 1.10.32 ve 1.10.33 bölümleri de 1914 H. Rackham çevirisinden alınan İngilizce sürümleri eşliğinde özgün biçiminden yeniden üretilmiştir.

Neden Kullaniriz?

Yinelenen bir sayfa içeriğinin okuyucunun dikkatini dağıttığı bilinen bir gerçektir. Lorem Ipsum kullanmanın amacı, sürekli ‘buraya metin gelecek, buraya metin gelecek’ yazmaya kıyasla daha dengeli bir harf dağılımı sağlayarak okunurluğu artırmasıdır. Şu anda birçok masaüstü yayıncılık paketi ve web sayfa düzenleyicisi, varsayılan mıgır metinler olarak Lorem Ipsum kullanmaktadır. Ayrıca arama motorlarında ‘lorem ipsum’ anahtar sözcükleri ile arama yapıldığında henüz tasarım aşamasında olan çok sayıda site listelenir. Yıllar içinde, bazen kazara, bazen bilinçli olarak (örneğin mizah katılarak), çeşitli sürümleri geliştirilmiştir.

Nereden Bulabilirim?

Lorem Ipsum pasajlarının birçok çeşitlemesi vardır. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu mizah katılarak veya rastgele sözcükler eklenerek değiştirilmişlerdir. Eğer bir Lorem Ipsum pasajı kullanacaksanız, metin aralarına utandırıcı sözcükler gizlenmediğinden emin olmanız gerekir. İnternet’teki tüm Lorem Ipsum üreteçleri önceden belirlenmiş metin bloklarını yineler. Bu da, bu üreteci İnternet üzerindeki gerçek Lorem Ipsum üreteci yapar. Bu üreteç, 200’den fazla Latince sözcük ve onlara ait cümle yapılarını içeren bir sözlük kullanır. Bu nedenle, üretilen Lorem Ipsum metinleri yinelemelerden, mizahtan ve karakteristik olmayan sözcüklerden uzaktır.

2 paragraf, 350 sözcük, 2247 karakter Lorem Ipsum üretilmiştir

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Fusce justo risus, adipiscing at mattis ac, porta at purus. Integer nec nisl purus, a dictum risus. Nam quis lacus et justo semper varius id non est. Aenean consectetur, sem id venenatis convallis, arcu erat vehicula ipsum, sed blandit orci leo eget dolor. Maecenas dictum, ligula id vulputate tristique, libero mi auctor sem, at accumsan augue arcu nec nisi. In hac habitasse platea dictumst. Suspendisse justo justo, laoreet in suscipit a, ultrices sit amet neque. Praesent non urna eget lorem volutpat vulputate a et magna. Nulla et ante ante, non ultricies est. Phasellus laoreet dictum eros, et accumsan nisi mattis in. Ut vitae massa ligula, sit amet dictum turpis. Sed vel urna a erat venenatis tempor aliquam id turpis. Maecenas molestie tortor consequat turpis tincidunt mollis. Sed eu mauris at nibh tincidunt egestas. Pellentesque eu diam tellus, ut lobortis est. Pellentesque vitae dui arcu. Curabitur non diam justo, lobortis tempor purus. Pellentesque ac metus ac dui lobortis tincidunt ultricies vel enim. Phasellus vitae odio orci, nec ultricies urna. Fusce augue nisi, dignissim a aliquet ut, molestie at elit.

Donec vel sem turpis. Maecenas ac bibendum magna. Nunc sodales urna ornare sapien ullamcorper at iaculis dui dictum. Sed eget nisl ut tellus sodales tempus. Nullam rutrum pretium felis, in scelerisque sem ultricies ut. Integer tempus tincidunt ligula vitae feugiat. Morbi cursus nisl a urna tincidunt sed sodales ligula gravida. Duis pulvinar scelerisque metus, a elementum sem condimentum sit amet. Fusce gravida, eros pellentesque dignissim dictum, odio odio posuere neque, vel gravida nunc dolor vel justo. Ut faucibus nisl non tortor lobortis ac lobortis dolor aliquet. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Nunc ac justo arcu. Etiam arcu augue, varius non consequat eget, placerat in lacus. Duis vitae metus dolor. Aenean eget odio quis metus blandit pretium vel quis sem. Ut non neque et mauris blandit ultrices at et ante. Maecenas ut arcu enim, eu viverra dui. Nullam ullamcorper lacus sit amet nisi congue ac vehicula felis scelerisque. Praesent fringilla congue lacus, sit amet mattis lectus sagittis vel.

Home | About | Blogging | Daily Life | Insights | News | Videos | SEO

Advertisements

5 thoughts on “Lorem Ipsum Nedir? Nereden Gelir?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s